Home Ku lepszej!Szanse Finansowy Ninja. Trening świadomego oszczędzania.
Finansowy Ninja. Trening świadomego oszczędzania.

Finansowy Ninja. Trening świadomego oszczędzania.

15 maja 2017

Jak oszczędzać pieniądze? Łatwo. Kupujesz skarbonkę i każdego dnia wrzucasz do niej po 1 zł. Po roku masz 365 zł, a po 10 latach stać Cię na tanie wczasy. Tanie, bo inflacja przez ten czas zdążyła zrobić swoje. Tak oto Twój wysiłek choć przyniósł Ci pewien efekt, to jednak daleki jest od zostania najlepszą inwestycją w Twoim życiu. Jak oszczędzać, by warto było to robić? Mądrze. Jednak aby posiąść tę mądrość musisz przejść trening Finansowego Ninja.

Kim jest Finansowy Ninja?

Finansowy Ninja Michał SzafrańskiZasadniczo jest Polakiem i jest łysy. Stąd w kuluarach mówi się, że jest „książycaninem”. Tak naprawdę, to nieprawda. Po prostu Michał Szafrański to łebski facet i jego mózg potrzebuje ekstremalnego chłodzenia. Prawdopodobnie właśnie stąd się wzięła jego bujna czupryna, tudzież jej brak.  Swe wywody o tym jak oszczędzać, by oszczędzać z głową wypuszcza na blogu „Jak oszczędzać pieniądze?„. Naprawdę godziwa nazwa. Równie łysy gościu (Robert Burneika) zapewne powiedziałby „Nie ma lipy”. No nie ma!  Świadczą o tym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia.

Z Michałem jednak trudno się spotkać oko w oko. Ninja w końcu to ktoś kto porusza się w cieniu. Dlatego właśnie dostęp do niego jest utrudniony. Nie oznacza to jednak, że niemożliwy. Oprócz już wspominanego bloga prowadzi też kanał na YouTube, oraz całą masę innych przedsięwzięć, dzięki którym może przekazywać swoją wiedzę.

Finansowy Ninja to nie tylko Michał Szafrański, a jest to każda osoba…

świadoma finansowo, asertywna, systematyczna i pracowita, która liczy przede wszystkim na siebie, stale podnosi kwalifikacje, pokonuje swoje ograniczenia i strach, negocjuje ze sobą i innymi, rozumie swoje emocje i umie sobie z nimi radzić, potrafi przeanalizować podawane informacje, ma wysokie poczucie własnej wartości, jest skuteczna i świadoma swoich finansowych możliwości oraz ograniczeń, wyczulona na pojawiające się okazje i zdolna sprawnie na nie reagować, ma plan na siebie i systematycznie go realizuje, jest szczera w stosunku do siebie samej (nie oszukuje się) i przede wszystkim jest bezpieczna finansowo.

Michał Szafrański Finansowy Ninja str. 16

Oj, nie są to proste wymagania. Na szczęście możemy stawać się lepsi niż jesteśmy co daje niesamowitą satysfakcję. Autor przywodzi nam dodatkowo niepowtarzalną okazję nie tylko do poradzenia sobie z pustym portfelem, ale i również pustym brzuszkiem.

Tu się należy plus dla Michała, bo każda kupiona książka, to jeden posiłek dla głodnych dzieci w akcji „PAJACYK”. Tak, mistrz Finansowych Ninja ma  serce.

Wróćmy jednak do samego treningu.

Finansowy Ninja – 10 ważnych kroków.

Każdy trening zahacza o różne aspekty. Mamy klatę, plecy, barki i wiele innych partii mięśniowych, podobnie jest z tą książką Michała. Przeprowadza ona nas przez szereg różnych i powiązanych ze sobą wymiarów, których opanowanie da nam wiedzę oraz umiejętności potrzebne do świadomego oszczędzania.

Finansowy Ninja - Droga

Parę słów o mistrzu "FN" Michale Szafrańskim i powodów dzięki którym jest w takim a nie innym miejscu. Opis ludzi którzy go inspirowali oraz ogólny plan szkolenia.

 

Podstawy, to co każdy adept musi wiedzieć na temat oszczędzenia zanim odpowie "TAK, mistrzu" na pytanie "Zapamiętano?". Zbiór najważniejszych postaw, które pomogą Cię uchronić przed własnymi emocjami. Opanowany Ninja to bogaty Ninja.

Finansowy Ninja - Arsenał

Kalkulator finansowy, brutto?/netto!, budżet domowy to jedne z wielu narzędzi, którymi będziesz się posługiwał, by wygrać w trudnej walce o Twoje pieniądze. Od tego czy i na ile je opanujesz będzie zależał Twój sukces. Może się wydawać, że jest to iście kosmiczny arsenał, ale o jego skuteczności świadczą ludzie, którzy dzięki nim wyszli z długów. I to jest kolejny sukces naszego Finansowego Mistrza.

Finansowy Ninja - Rozkład Jazdy

Tutaj poznasz poziomy zaawansowania. Na początku jesteś "zielony", lecz wraz z rozwojem awansujesz, będziesz lepszy i bogatszy! Gdy już skończysz wszystkie misje i Twoja pozycja będzie ugruntowana, przyjdzie czas na odpoczynek. Nim się jednak to stanie dowiesz się czy ZUS to Twój wróg, czy też przyjaciel oraz jak to właściwie jest z tą emeryturą.

Finansowy Ninja - Fundament Zdrowych Finansów

Każdy ninja ma swój skarbiec. Miejsce gdzie może składować swoje oszczędności. Musi z uwagą pilnować kluczy do niego, ponieważ nierozważne nimi zarządzanie może prowadzić do zguby. Dowiesz się tutaj o roli kont, lokat, kart i ubezpieczeń. Dodatkowo dowiesz się o doradcach finansowych, czyli ludziach, którym ich własny zysk niejednokrotnie przysłania Twoje dobro.

Finansowy Ninja - Oszczędzanie na co dzień

By stać się Finansowym Ninja oprócz wielkich misji, będziesz miał też za zadanie przyjrzeć się szczegółom. Zwrócisz uwagę na takie pytania: Co jem? Gdzie/Jak mieszkam? Czym podróżuję? Dzięki jakim środkom telekomunikacyjnym zdobywam informacje? Odpowiedzi na nie pomogą Ci zrozumieć jak wielkie pieniądze jesteś w stanie zaoszczędzić robiąc rozeznanie w tych sprawach.

Finansowy Ninja - Dom mieszkanie zakup

Zamek? Lochy? Pałac Shoguna? Jak kupić, a może wynająć? To jak wejść w posiadanie swojej prywatnej bazy wypadowej stanowi nie lada wyzwanie. Generuje olbrzymie koszta, które potrafią związać na lata. Ten rozdział mówi o tym jak radzić sobie z tą problematyką. Skrupulatnie wyjaśnia zawiłości kredytowania oraz przestrzega przed ewentualnymi, aczkolwiek możliwymi pułapkami. W związku z tym, że większość z Nas woli posiadać takowe na własność, jest to szalenie istotny zbiór informacji.

Finansowy Ninja - Zarabianie

Niestety nie ma magicznego sposobu na to, aby pieniądze materializowały się w naszym skarbcu na pstryknięcie palcami. Dlatego, aby oszczędzać dobrze trzeba pieniądze zarobić. Finansowy Ninja to człowiek, który rozwija się również na tym polu i nie daje sobie wmówić, że osiągnął już wszystko. Ciągle chce się rozwijać i szuka nowych możliwości pozyskiwania środków. Tylko taka postawa jest w stanie zagwarantować mu, że jego oszczędzanie będzie miało niesamowite rezultaty.

Finansowy Ninja - Optymalizacja podatkowa

Podatki. Nawet ninja przed nimi nie ucieknie. Co wcale nie oznacza, że nie jest w stanie wykorzystać swoich finansowych umiejętności do odpowiedniego ich złagodzenia. A to wszystko zgodnie z przepisami i w majestacie prawa. Optymalizujący ninja to ninja bogaty.

Finansowy Ninja - Inwestycje

To dział dla tych, którzy mają już odpowiednie skilsy, zasobność portfela i są gotowi podjąć ryzyko. Michał przytacza tutaj zasady, dzięki którym będziesz mógł sprawnie lawirować na pełnym min i szans rynku inwestycyjnym. Dobrze się zastanów!
Finansowy Ninja – po lekturze.

 

Muszę przyznać, że trening Finansowego Ninja nie jest czymś prostym. Dużo w nim tabelek, trudnych pojęć i nie ma w nim szczególnie porywających zwrotów akcji. Jest za to fachowa wiedza i wszystko jest rzetelnie wyjaśnione. Dzięki różnym zabiegom stylistycznym można sobie szybko poradzić z wyobrażeniem zaistniałych sytuacji.

Trudniejsze kwestie zachęcają do sprawniejszego opanowania arsenału. Pozwalając na głębsze zrozumienie przykładów oraz dokonanie własnych analiz na swoich prywatnych zasobach finansowych.

Rozdziały są zakończone przyjaznymi podsumowaniami, a te dają porządny impuls do weryfikacji zdobytej wiedzy. Co ciekawe książka zawiera linki (szkoda, że nie kody QR), które odsyłają do dodatkowych treści, poruszanych we wcześniejszych blogowych wpisach Michała.

Od strony wizualnej prezentuje bardzo wysoki poziom, papier jest miły w dotyku, choć obwoluta mogłaby być troszkę twardsza. Nie zmienia to faktu, że gabaryty tego tomiszcza pozwalają w ekstremalnych sytuacjach użyć jej jako broni (co sugeruje obrazek na okładce).

Finansowy Ninja – ku lepszemu oszczędzaniu!

Finansowy Ninja.

Oszczędzanie to rozłożony w czasie proces, który odpowiednio przemyślany może stać się ważnym elementem stabilnego i satysfakcjonującego życia. Zatem, czy mogę w pełni polecić książkę „Finansowy Ninja” Michała Szafrańskiego? Odpowiedź wydaje się oczywista, aczkolwiek wpierw chciałbym Ci zaproponować, abyś drogi czytelniku sobie coś wyobraził.

Są dwie drogi. Jedna prosta, a jej wynik znasz. W Twoim życiu nic się nie zmienia, a Twój portfel jest tak samo pełny jak i był wcześniej.

Jest też druga cięższa. Będziesz musiał przestrzegać pewnych reguł, zapoznać się z pewnymi umiejętnościami oraz poszerzyć swoją wiedzę. Twoje życie jednak nie wywróci się do góry nogami. Chleb będzie dalej kosztował tyle samo, a podatki wcale od Ciebie nie uciekną. Zamiast tego zyskasz coś czego na pierwszy rzut oka nie widać. Doświadczenie, które sprawi, że Twój portfel stanie się ciut cięższy. O ile? O tym zadecydujesz sam korzystając z tego co Michał Ci proponuje. Jesteś gotowy na takie wyzwanie?

Jeśli tak staniesz się lepszy niż byłeś, a Twój wysiłek na pewno zyska uznanie. Powodzenia i….

Ku lepszej!

 

 

Może też Ci się spodobać

  • Ha, zgadzam się. Książka Michała to chyba najlepsza książka o finansach jaką czytałam.

  • Ciekawy pomysł na książkę, z zainteresowaniem po nią sięgnę. 🙂
    Bookendorfina

  • 🙂 Finansowy ninja jeszcze na mnie czeka, ale musze w końcu zamówić i przeczytać. Prawdę powiedziawszy, Michał i jego blog tak mnie zainspirowały, że postaanowiłam rozpocząc przygodę z blogowaniem 🙂

  • Chętnie bliżej zapoznam sie z Finansowym ninja 🙂 Twój post mnie do tego bardzo zachęca. Dzięki. 🙂

  • Aż nie mogę się doczekać, aż po nią sięgnę, ale niestety kolejka w bibliotece jest taka, że dostanę ją za dwa lata 😀